Zpět na přehled produktů

Omega-3 mastné kyseliny

Synonyma

PUFA – polynenasycené mastné kyseliny, rybí tuk, dokosahexaenová kyselina, eikosapentaenová kyselina, alfa linoleová.

Původ

Omega-3 mastné kyseliny (O3MK) patří spolu s omega-6 mastnými kyselinami mezi tzv. esenciální mastné kyseliny (71). Jelikož obsahují více než jednu dvojnou vazbu mezi atomy uhlíku, jsou nazývány též polynenasycené omega-3 mastné kyseliny, přičemž číslo označuje polohu atomu uhlíku, ve které se první dvojná vazba nachází (počítáno od konce, na němž je navázán -methyl). Tyto mastné kyseliny mají dlouhý řetězec (20 a více atomů uhlíku) (2).

Nejznámější omega-3 mastné kyseliny jsou dokosahexaenová (DHA) a eikosapentaenová (EPA). Tělo si tyto mastné kyseliny neumí vytvořit a musí je přijímat potravou (2). Kyselina alfa linolenová (ALA) – může být přeměněna na DHA i EPA, nicméně tato přeměna nezajišťuje tělu dostatečné množství EPA a DHA (71). Přirozeným zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou ryby (jako makrela, tuňák, losos, parmice, jeseter, sardinky, pstruh, ančovičky a sleď). 100 g ryb obsahuje přibližně 1 g omega-3 mastných kyselin (4). Dalšími zdroji O3MK jsou kromě ryb také červené maso a drůbež. DHA je obsažena zejména v rybách a drůbeži; EPA v rybách, červeném mase a zdrojem kyseliny dokosapentaenové (DPA) je červené maso, drůbež a ryby (33). Omega-3 MK jsou k dispozici také ve formě doplňků stravy, které jsou uváděné na trh jako omega-3, nebo jako rybí olej. Doplňky stravy obsahující rybí olej obsahují malé množství vitamínu E, mohou obsahovat rovněž vápník, železo, vitamíny A, B1, B2, B3, C a D (4). Většina polynenasycených mastných kyselin v těchto doplňcích pochází z rostlin nebo z tučných ryb (71).

Farmakologický účinek

Účinek není doposud uspokojivě vysvětlen. Prospěšný účinek v oblasti srdce a cév může být způsoben snížením hladiny triglyceridů a VLDL prevencí vážných arytmií, snížením agregace destiček, snížením krevního tlaku (1, 60). U diabetu mohou mastné kyseliny ovlivnit metabolismus glukózy přes ovlivnění funkce buněčné membrány, aktivitu enzymů a inzulinovou signální cestu (47). Deprese může být ovlivněna zásahem do přenosu serotoninu a dopaminu, tvorbu mozkového neurotrofického faktoru, působením v ose hypotalamus- hypofýza-nadledviny a ovlivněním neurozánětu (74). U zánětlivých procesů obecně jejich zvýšený příjem zvyšuje obsah těchto kyselin v membránových fosfolipidech buněk zánětu, což různými mechanismy vede k tlumení zánětlivého procesu (75). Jedním z mechanismů je vznik protizánětlivě působících resolvinů, které vznikají z DHA a EPA (76).

Bylo zjištěno, že podání EPA a DHA vyvolává odlišnou biochemickou a fyziologickou odpověď organismu (33).

Tradiční použití

Natural Medicines Comprehensive Database uvádí, že se rybí olej používá u potíží se srdcem a krví, na snížení krevního tlaku, při prevenci onemocnění srdce, mozkové příhody, u depresí, psychóz, u poruch pozornosti a hyperaktivity, u Alzheimerovy nemoci, u syndromu suchých očí, glaukomu či věkem podmíněné makulární degenerace; ženy užívají rybí tuk při bolestivé menstruaci, bolestech prsou a jako prevenci potratů, vysokého tlaku v těhotenství, předčasného porodu. Další onemocnění, u kterých je rybí tuk používán, jsou: onemocnění ledvin, cukrovka, pohybové poruchy, poruchy koordinace, dyslexie, obezita, řídnutí kostí (osteoporóza), lupénka aj. (4).

Hodnocení uživatelů

Produkt mi pomohl (0) Produkt mi nepomohl (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika