Zpět na přehled produktů

Beta-glukany

Původ

Jedná se o polysacharidy, které jsou složené z molekul glukózy, které tvoří hlavní součást buněčné stěny bakterií, hub, kvasnic, ale také řas a lišejníků. Nacházejí se rovněž i v zrnech obilí (1, 2, 9). Beta-glukany [(1→3,1→4) ß-D glukany] tvoří 1 % z obsahu zrn pšenice; 3-7 % ovsa; 5-11 % ječmene (4). Jsou označovány jako tzv. rozpustná vláknina (3). V buněčné stěně kvasnic, hub a řas, jsou jednotky glukózy pospojovanými v polohách 1→3 a 1→6. V buněčné stěně bakterií se hlavní řetězec nevětví a glukóza se váže v polohách 1→3 (9, 34).

Farmakologický účinek

Beta-glukany různého původu se liší charakterem větvení na hlavním řetězci, který se skládá z podjednotek glukózy, které jsou vzájemně navázány v polohách 1→3 (viz výše). Kromě toho se mohou lišit molekulovou hmotností, rozpustností, prostorovým uspořádáním v roztoku. Tyto vlastnosti mají vliv na účinek jednotlivých beta-glukanů (9, 13). Záleží i metodě izolace beta-glukanu (34). Beta-glukany snižují hladinu cholesterolu v krvi omezením zpětného vstřebání žlučových kyselin a cholesterolu ze střeva, vedoucí ke zvýšení tvorby nových žlučových kyselin z cholesterolu a zvýšením vylučování neutrálních sterolů stolicí (3, 4, 5, 10, 28). Roli hraje i kvašení beta-glukanů, přičemž mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které tímto kvašením vznikají, přispívají ke snížení cholesterolu kolujícího v krevním oběhu (34). Beta-glukany snižují hladinu glukózy zpomalením vstřebání sacharidů (19) a stejně jako u lipidů, mastné kyseliny s krátkým řetězcem zlepšují citlivost cílových tkání k inzulinu (34). Beta-glukany podporují vrozenou, získanou i protinádorovou imunitní odpověď (13, 32). Váží se na specifické receptory buněk imunitního systému zejména DECTIN -1 a CR3 (9, 32). Přibližně 4-5 % z podané dávky se dostává do systémové cirkulace (13).

Tradiční použití

Natural Medicines Comprehensive Database uvádí, že se beta-glukany používají ústy (perorálně) při vysoké hladině cholesterolu v krvi, cukrovce, nádorovém onemocnění, HIV/AIDS. Rovněž se používají u onemocnění, u nichž může docházet k oslabení vlastní obranyschopnosti, jako je chronický únavový syndrom, fyzické a emoční vypětí, u pacientů s chemoterapií nebo radioterapií. Používají se rovněž u virových onemocnění, jako je běžné nachlazení, chřipka, u různých alergických potíží, jaterních onemocnění, Lymské boreliózy, průduškového astmatu, infekcí ucha, stárnutí, střevních zánětů, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, fibromyalgie, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza (1). Neuvádíme použití do svalu nebo do žíly, jelikož se doplňky stravy dostupné na českém trhu touto cestou nepodávají.

Některé doplňky stravy uvádějí, že se beta-glukany vstřebávají pouze, když jsou jednotlivé částice zmenšeny na velikost 1 mikrometru a méně (tzv. proces mikronizace), k tomuto tvrzení neexistují spolehlivé doklady (1).

Hodnocení uživatelů

Produkt mi pomohl (0) Produkt mi nepomohl (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika