Zpět na přehled metod

Reflexní terapie

Charakteristika

Reflexní terapie využívá skutečnosti, že všechny orgány nebo části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Existují ještě jiné reflexní displeje kromě chodidel, například ruce, uši, předloktí, podkolení, oči atd., ale ty už z různých důvodů nejsou tak výhodné. Pro některé případy však mohou posloužit lépe než chodidla. Například na rukou, když nemáme možnost se zout nebo pro starší lidi, kteří se těžce dostávají k chodidlům, na uších pro možnost trvalé stimulace zaváděnými jehlami. Ve skutečnosti kůže, která je největším orgánem lidského těla, zabezpečuje komunikaci mezi vnitřním a vnějším světem. Toho využívají všechny reflexologické techniky. Komunikace prostřednictvím kůže (reflexních plošek) je skutečně reflexní, protože reflexní ploška okamžitě reaguje na dysfunkci orgánu nebo části těla svou zvýšenou citlivostí (bolestí při zmáčknutí). Například po štípnutí komárem je na dotyk okamžitě bolestivá ploška sleziny (viz obrázek sleziny), která je hlavním orgánem lymfatického systému. Podobně i opačně, když zmizí dysfunkce z orgánu, ztratí se během několika sekund i bolest z příslušné reflexní plošky.

Přesto se ještě budeme snažit vyjevit svoje filozofická východiska, aby si lidé nevysvětlovali špatně některá tvrzení. Svět chápeme jako celek, který Stvořitel zařídil tak dokonale, že dokáže fungovat úplně sám, a nemusel by na jeho chod vůbec dohlížet. Hlavně dvě vlastnosti tuto schopnost výborně vystihují: každá, i ta nejmenší částečka Vesmíru ví všechno podstatné o celku,každá, i ta nejmenší částečka Vesmíru dokáže ovlivnit celek a je pro něj nepostradatelná. Dá se mluvit o jakési samodiagnostické a samostimulační schopnosti Vesmíru. Lidská bytost, jakožto jeho produkt, pracuje na stejných principech. Když se smíříme s tím, že nejmenší částečka člověka je buňka, potom každá ví o celém těle všechno a také jej dokáže ovlivňovat. Je zajímavé, že s vývojem člověka vytvářely příbuzné buňky spolky, které měly nejlepší informace o určitých orgánech nebo částech těla. Všechny tyto spolky spolu vytvářejí více nebo méně dokonalý reflexní obraz člověka. Říkáme jim reflexní zóny, nebo displeje.Reflexní terapii je možné charakterizovat jako metodu středu. Oproti mačkání, které je velmi hmotné, při ní dochází mezi terapeutem a klientem i k interakci energetické. Je velice kontaktní a i nejzarytější skeptik cítí konkrétní bolest a vzápětí nato úlevu v odpovídajících částech těla. Je proto dobře přijímána jak duchovně založenými lidmi, tak i materialisty.

Reflexní terapie je metoda, nesoucí pečeť JEDNOTY a komplexnosti, ale přesto můžeme vyzdvihnout dvě základní možnosti využití:reflexní diagnostika,reflexní terapie.

Reflexní diagnostika

Je velmi spolehlivá a výmluvná, protože v reflexních zónách se promítá okamžitě veškeré dění v člověku. Stačí vědět, kde mají orgány a části těla odpovídající reflexní plošky a během několika minut (15-30) můžeme zjistit, kde v něm jsou slabá místa. Samozřejmě, že až tak snadné to není. Jistotu v reflexní diagnostice lze získat pouze dlouhodobým trpělivým učením se a praxí. Reflexní diagnostiku potřebujeme pro samotnou reflexní terapii, abychom mohli klientům namalovat na chodidla místa, která si budou mačkat. Ale výsledky stejně tak dobře poslouží pro doporučení vhodného čaje, tinktury, diety, vitaminové kúry. Dokonce je i velmi dobrým výchozím bodem pro psychoterapii. Všechny potíže v těle jsou vlastně zhmotněním neřešených konfliktů v duševní oblasti. Například reakce v ledvinách napovídá na narušené vztahy s nejbližšími, v játrech na potlačený hněv nebo v plicích na narušenou komunikaci.

Reflexní diagnostice neunikne nic podstatného, proto by ji měli používat všichni, kteří to se svými klienty myslí poctivě. Alespoň jako doplňkovou diagnostickou metodu. Jedním z příkladů bezradnosti, nebo jinými slovy hraní si na léčení, je léčení alergie. Kdyby alergolog prozkoumal reflexní plošky, vždy by zjistil bolest v reflexní plošce jater. Pak by už stačilo doporučit prostředky na posilnění jejich funkce a opatření, která by zamezila jejich přetěžování, a efekt by byl velmi dobrý. Samozřejmostí by bylo mačkání reflexní plošky jater a jiných reagujících plošek.Dnes, asi po 20 letech praxe, si už s jistotou troufneme říct, že reflexní diagnostika nelže.Informace, které pomocí ní získáme, mají úplně jinou povahu než diagnóza oficiální medicíny. Můžeme je definovat jako vyjádření kondice orgánů nebo částí těla. Citlivost reflexní plošky se okamžitě zvýši, když je menší tok životní energie orgánem. Nesmíme se nechat znejistit skutečností, že jen málokdy korespondují zjištěné reakce s projevy nemoci. Například klient hlásí velkou bolest v pravé kyčli a diagnostika naproti tomu ukázala na dysfunkci jater a hlavně žlučníku. I když je to těžko pochopitelné a zdá se to nelogické, léčit se bude muset žlučník (meridián žlučníku prochází kyčlí) a ne pouze kyčle.

Reflexní terapie   

Je organizované působení na reflexní plošky. Obvykle trvá od 5 do 45 minut. Působení na reflexní plošky má určitou koncepci a cíl. Avšak mělo by vždy obsahovat tyto základní momenty (na kurzech jim říkáme choreografie léčení): sendvičový hmat – seznámení se s chodidly,uvolnění hlavního kloubu pravého palce a ostatních – nepřímé uvolnění krční páteře a ramenních pásů, samotné cílevědomé působení na reflexní plošky,promačkání C- bodu a Br.- bodu – celková harmonizace prostřednictvím univerzálních bodů,odlymfování chodidel – odvedení reflexní terapií uvolněných zplodin,vyrovnávací hmaty – podobá se konejšení potrápených chodidel.

O hmatu  

    Je to vůbec to základní, co potřebujeme vědět, aby reflexní terapie měla účinek. Nejdůležitějším prostředkem, který v hmatu použijeme, je palec. V některých případech nastoupí i prsty, dlaně, dokonce v jiných školách RT i lokty, klouby na rukou a jiné části těla. Palec má však úžasnou manévrovací schopnost a jedno místo dokáže zmáčknout bez velkého úsilí z různých směrů (téměř o 360°). Vyznačuje se velkou citlivostí, ale i silou a razancí. Samozřejmostí je ostříhaný nehet. Při mačkání ruka objímá chodidlo tak, že v opozici proti palci jsou prsty.

    Rozlišení hmatu 

    • Stimulační – asi 1,5-2 vteřinové „láskavovlezlé“ rytmické mačkání – na reflexních ploškách, které potřebují povzbudit, tj. u orgánů, které jsou těžce pracující, nebo zanesené. Také v případech, kdy potíže orgánů přešly do stavu chronicity. To se na reflexních ploškách projevuje tupou, i když někdy až nesnesitelnou bolestí. Používá se při diagnostikování plošek. POZOR! Jakmile ale zjistíme v plošce silnou ostrou bolest, dál ve stimulačním mačkání nepokračujeme.

    • Tlumivý (utišující):hlazení – v orgánu, jehož reflexní ploška velmi a ostře bolí, je pravděpodobně akumulována zánětlivá energie (člověk může mít dojem, že ho do toho místa píchají špendlíkem, a přitom jsme použili pouze bříško palce). Hlazením se tato přebytečná energie odvede.sedativní hmat – velmi bolestivá ploška se silně zmáčkne a drží se zmáčknuta stálým tlakem až do doby, kdy bolest v plošce nezmizí, nebo přestane být nepříjemnou. Trvá to maximálně 40 vteřin. Tomuto druhu hmatu se vyhneme, když zjistíme ostrou bolest v reflexní plošce žlučníku – hrozí záchvat: 1. ledvin – hrozí kolika, 2. slepého střeva – hrozí perforace.
    Mechanizmus účinku

    Názorů na to, jak funguje reflexní terapie, je hodně. Některé říkají, že orgány jsou s reflexními ploškami propojeny prostřednictvím meridiánů nebo přes nervy. Některé to vysvětlují tak, že se v reflexních ploškách shromažďují toxiny z nemocných orgánů a mačkáním se vypudí z těla ven.


    Historie

    Jako u všech velmi starých metod, zůstává i zde pravý původ utajen. Samotná metoda se zřejmě vyvíjela na různých místech zeměkoule současně. V Asii se považují za kolébku této metody současně Čína, Vietnam a Indie, a dokonce se tvrdí, že reflexní terapie byla předchůdcem akupunktury. V každém případě jsou první zmínky o této metodě v díle známého Žlutého císaře ze třetího tisíciletí před naším letopočtem. Další zmínky je možno najít i v nejdůležitější knize čínské filosofie taoismu Tao-te-ting, sepsané snad kolem roku 500 před n. l. Tehdy se nazývala „metodou pozorování nohou“. Toto vlastně dokazuje, že reflexní terapie a akupunktura mají společné kořeny v Číně. Nástěnná malba z roku 2330 př. n. l., nalezená v hrobce egyptského lékaře, však svědčí o tom, že metoda byla používána i ve starověkém Egyptě. Na barevné malbě je jednoznačně znázorněna masáž šlapky a dlaně, ale i masáž silně připomínající Shia-tsu. A protože je prakticky vyloučena tehdejší komunikace mezi východní Asií a Egyptem, je zřejmé, že kořeny této metody vznikaly nezávisle na sobě na více místech světa.

    Souvislosti mezi reflexními ploškami a příslušnými orgány byly známé i Indiánům Severní Ameriky (a možná i Jižní). V těchto zemích se tato metoda využívá v indiánských rezervacích prakticky dodnes. A když se 20. americký prezident Carfield (1831-1881) nemohl zbavit bolestí po zranění při atentátu, jediným prostředkem k jejich utišení byla právě reflexní terapie, údajně převzatá od Indiánů.

    Do Evropy se tato metoda dostala zřejmě z Číny, a to po návratu Marca Pola. Kolem roku 1580 se objevila práce o této metodě, když si známý sochař z Florencie Cellini nechával všechny bolesti ošetřovat mačkáním prstů na nohou a na rukou. V roce 1833 zavedl anglický lékař a fyziolog Marshall Hall termín reflexní činnost a popsal ho v dopisu pro Královskou společnost.

    Nicméně první vědecky fundovaná teorie se v Evropě objevila až na samém konci 19. století. Svým výzkumem vztahů mezi zónami kůže a vnitřními orgány se na ní významně podílel zejména londýnský neurolog sir Henry Head (1861-1940). Ten také vyvinul „mapu“ reflexních zón lidského těla, které se podle něj označují jako Headovy zóny. Německé fyzioterapeutce Elizabeth Dicke se někdy na konci dvacátých let 20. století z infekce cév na pravé noze vyvinula vážná forma gangrény, kvůli které jí měla být noha amputována. Kromě toho měla potíže s játry, ledvinami, žlučníkem a trpěla silnými bolestmi hlavy. Pomocí této masáže se během 4 měsíců uzdravila natolik, že mohla odejít z nemocnice.

    Za novodobého objevitele této metody je označován Američan dr. William Fitzgerald (1874-1942). Údajně se s  touto metodou seznámil při studiu ve Vídni. Jedním z jeho největších přínosů je rozdělení těla na deset podélných zón. Kromě toho popsal body, jejichž tisknutím může být mírněna bolest a obnovována funkce orgánů. Na jeho práce pak navázala při svém studiu americká masérka Eunice Inghamová. Řadu let jeho metodu rozpracovávala a dále vylepšovala. Sledovala výsledky a nakonec své vědění zkoncentrovala na malou plošku chodidla. Paní Inghamová vyvinula speciální metody přítlaku a upravila je do dnešní podoby. V Americe byl založen Mezinárodní institut reflexologie.

    V současnosti reprezentují v Číně reflexní terapii především Národní lékařská akademie v Pekingu a akademie Sinika v Nankingu. K postupnému rozšiřování této metody v Evropě přispívaly a vlastně ještě přispívají dva směry. Oba jsou v západních zemích značně rozšířeny, ale v podstatě není mezi nimi velký rozdíl, pouze v chápání některých jevů, ovšem to se neprojevuje ve vlastní aplikaci terapie. Prvním směrem je rozšíření původní americké metody, což je zásluha Hany Marquartové. Druhý směr se rozšiřuje zásluhou švýcarské zdravotní sestry Hedi Masafretové, která se s metodou seznámila jako misionářka v Číně.

    V České republice se o rozšíření tohoto „čínského“ směru reflexní terapie zasloužil především reflexní terapeut Ing. Jiří Janča, CSc., dnes již po celé Evropě proslulý svým léčitelským uměním.

    Průběh terapie

    Popis sezení

    V současnosti má práce s klienty svůj pevný řád, který se vytvářel postupně léty praxe. V podstatě se dá mluvit o diagnostické a terapeutické hodince.

    Vstupní sezení

    Diagnostická hodina je první setkání s klientem. V jejím úvodu proběhne prozkoumání reflexních plošek podle diagnostického formuláře, jeho vyhodnocení, na základě kterého klient dostane určitá doporučení. Následuje neodmyslitelné uvolnění krční páteře měkkou reponací. Protože se doba vyplnění a vyhodnocení diagnostického formuláře časem zkrátila, vložili jsme do první hodiny i určité důležité prvky postupů na lůžku.

    Kontrolní sezení

    Terapeutická hodina je každé další setkání s klientem. Skládá se ze tří částí, přičemž každá trvá asi 15 minut:Reflexní terapie – především zkontrolujeme ty plošky, které při diagnostice nejvíce reagovaly. Pokud je najdeme bez bolestí, pochválíme klienta, že se sebou něco udělal. Bolestivá místa pomocí vhodné strategie léčení naladíme tak, aby nebolela.Uvolnění krční páteře – je to určitě nejúčinnější moment celé léčby, protože se znovu obnoví tok životní energie v těle.Postupy na lůžku – jsou silnou procedurou, která dokáže prodloužit i kratší nohu.Uvolnění krční páteře a postupy na lůžku je třeba vidět na kurzu, protože jsou to složitější procedury.

    Na jaké otázky se terapeut obvykle během sezení ptá?

    Nejhlavnější příčinou všech chorob je psychika. Potlačováním emocí vzniká citové napětí, které se pak usadí na nejslabším místě v těle a brání v toku životní energie. Reflexní terapie tato místa umí najít a odblokovat. Avšak jsou složitější případy, v kterých je potřeba tomuto procesu pomoci cíleným otázkami. Vše je však podmíněno ochotou klienta spolupracovat.

    Jak s klientem terapeut pracuje během sezení?

    Základem působení na klienta je mačkání/hlazení reflexních plošek na chodidlech nebo na rukách.

    Doporučení terapeuta na závěr sezení

    Nejdůležitější radou pro klienta je, co si má mačkat/hladit na reflexních zónách. Reflexní plošky mu malujeme lihovou fixou přímo na chodidla nebo ruce s doporučenou frekvencí ošetření. Dalším velmi častým doporučením je užívání bylinných tinktur nebo čajů. V neposlední řadě je potřebné klientovi poradit ohledně změny životního stylu (stravování, pohyb, práce s myslí).



    Délka terapie

    Počet sezení

    O tom, zda se návštěva klienta bude opakovat, rozhoduje on sám na základě vlastních pocitů. Cítí-li zlepšení nebo že se něco hnulo z místa, sám požádá o zopakování návštěvy. Návštěvy se opakují po dvou týdnech až do měsíce a půl.

    Délka terapie

    Pro běžné potíže (bolesti hlavy, bolesti zad, zažívací problémy) je potřeba uskutečnit tři až pět návštěv. U degenerativních nemocí je působení dlouhodobější.

    Tradiční použití

    Prevence je hlavní doménou reflexní terapie. Pro člověka, který dosáhne přirozeného zdraví, to jest stavu tělesné a duševní pohody bez jakýchkoliv umělých prostředků, slouží reflexní terapie jako spolehlivý prostředek pro udržení tohoto stavu. Velmi důležitou úlohu přitom sehrává její diagnostická schopnost, protože nic patologického se v těle nestane bez toho, aby se to neprojevilo bolestí na příslušné reflexní plošce. Například ledviny takto dávají najevo někdy i půl roku dopředu, že je s nimi něco v nepořádku. A tak se člověk může začít léčit ještě daleko před propuknutím akutního problému. Reflexní terapie má všeobecně příznivé účinky při jakékoliv nemoci. Obzvlášť dobré výsledky máme při léčbě páteře. Často se stává, že lidé před operací páteře cítí trvalou úlevu a na operaci pak vůbec nemusí jít. Právě tam by se měla medicína snažit využít tuto velmi účinnou metodu. Kromě páteřních nemocí také u pohybového systému, látkové výměny, gynekologických potíží. Avšak máme hodně klientů i onkologických. Podle nás je rakovina onemocnění duše, i když se projevuje na těle. Díky reflexní terapii se spolu s toxiny hmotnými uvolňují i toxiny psychické, a to jsou potlačené emoce. Posilní se imunitní systém, který znovu obnoví organizaci buněk.

    Hodnocení uživatelů

    Metoda mi pomohla (0) Metoda mi nepomohla (1)

    Sdílet tento článek na

    © 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika