Zpět na přehled metod

Mentální léčení

Charakteristika

Zdraví

Zdraví je naší nejcennější devízu, kterou máme. Rozhlédněte se však kolem sebe. Uvidíte, že na jedné straně se postupně prodlužuje život a na druhé straně trpí nějakou nemocí stále mladší ročníky. Lékařskou péčí se daří přece jenom snížit úmrtnost pacientů, ovšem na úkor dlouhodobého konzumování velkého množství léků, které jsou v mnoha případech léky na potlačení bolesti. Představte si plnohodnotný život pacienta trpícího bolestmi kloubů, páteře nebo majícího jiné podobné problémy. Často od pacientů slýcháváme povzbuzující doporučení lékařů, že se s jejich nemocí musí naučit žít. Je však s podivem, kolik lidí si s banálními problémy neumí poradit, nebo kolik jedinců si svými nevhodnými návyky snižuje šanci žít dlouhodobě ve zdraví. Přitom se jedná o jednoduché postupy a návyky, které je však nutné aplikovat co nejdříve nebo mnohdy i preventivně.

Život

Dostali jsme dar narodit se do tohoto světa. Napadla vás někdy myšlenka, co tady na tomto světě vlastně potřebujeme a co máme? Rostlinstvo i zvířata především jsou – existují. Mají své místo na zemi a starají se o udržení svého rodu a zachování celé země bez velkých a nutných změn a přizpůsobení. Stačí, když nastávají přírodní katastrofy, geologicky celá zeměkoule pracuje a mění se. Živí tvorové mají dost práce přizpůsobit se těmto změnám a měnícím se přírodním podmínkám tak, aby se udržel život na Zemi.

Nemoc

V našem životě jsou chvíle, kdy se necítíme ve své kůži, něco nám chybí, pociťujeme bolest bránící nám přemýšlet a konat věci, které bychom chtěli zvládnout. Nemoc vzniká z nějakého důvodu. Postupně se mění činnost organizmu, regulační systémy těla upravují jeho chemickou rovnováhu, čímž se snaží obnovit původní zdravý stav těla. Průběh změny těla je možné připodobnit následující situaci. Plavete v loďce uprostřed široké řeky. To je stav zdravého organizmu. Proud s vámi mírně pohybuje vpravo nebo vlevo, ale zůstáváte přibližně uprostřed řeky. Můžete se také snažit korigovat svou plavební dráhu, ale také nemusíte. Při silném bočním proudu nebo ve vodních výrech nemusíte zvládnout situaci a budete se přibližovat k jednomu nebo druhému břehu. V běžném životě může být pro vás břeh záchranou, ale v tomto příkladu dosažení břehu znamená propuknutí nemoci. V této situaci jste schopni ještě dlouho korigovat plavební směr. Stále jej můžete upravit nebo budou působit další vlivy, které situaci ještě zhorší. V případě dosažení břehu již potřebujete cizí pomoc a také ji nakonec vyhledáte. Až začíná náš stav být nesnesitelný nebo nám vadí v našem konání, pak tento stav označíme za nemoc a sebe zařadíme do škatulky nemocný. Víra ve vlastní uzdravení, touha být zdravý, úsilí něco najít a podniknout je velmi důležitá součást sebe-uzdravování. Vnější pomoc je jen klíčem pro spuštění procesu uzdravování. Vnější pomoc je jen „první pomocí“ řešící a uklidňující váš momentální problém. Pokud zaujmete pozici pozorovatele, budete vnímat své tělo, analyzovat svůj přístup k životu, jste na nejlepší cestě spustit proces uzdravování. Sami za sebe musíte vzít odpovědnost, nečekat na pomoc zvenčí. Uděláte-li to, vyhráli jste sami před sebou. Proč se člověk stává pacientemNemoc je vnější projev chyby, kterou jste v životě udělali. Upozorňuje vás na tuto chybu a je jen na vás, jestli najdete pravou příčinu vaší nemoci, zda ji uznáte a máte sílu ji odstranit nebo napravit. Příčin narušení vnitřní rovnováhy a harmonie v organizmu může být mnoho.

Pacient

Pacientem se stáváte v momentě, kdy jste se rozhodli rezignovat na svou samostatnost, sejmuli jste ze sebe zodpovědnost postarat se o sebe a v momentě, kdy jste nezačali hledat příčinu nemoci v sobě a v chybách, které jste udělali. Je lhostejné, zda jste se nechali léčit lékařem, léčitelem nebo jinými metodami.

Proč pacient přichází k léčiteli?

Důvodů požádat léčitele o pomoc a o léčbu je mnoho. V každém případě rozhodnutí o alternativním léčení vychází z nedobré zkušenosti s průběhem lékařské péče, přičemž výsledek léčení je neuspokojivý. Bylo mnoho případů, kdy jsem se setkal s pacientem, kterému bylo doporučeno, že se má naučit s problémem žít, zvyknout si na něj a že není v silách lékařů stav napravit. Po mnoha vyšetřeních nejmodernějšími lékařskými technikami byl stav stejný a stejným zůstal i po dlouhodobém léčení nebo spíše udržování nezhoršujícího se stavu. To byl stav, kdy pacient vyhledal léčitele ze zoufalství, protože se jeho zdravotní stav neměnil a dosavadní léčba byla neúčinná. V mnoha případech je lékařský postup v pořádku a není nutné se jej obávat. Nevýhodou však je, že trvá velmi dlouho, za což mohou nejenom dlouhé objednací doby u odborných vyšetření, ale i postupné vyhledávání příčin nemocí. V dnešní době v některých případech neexistuje technika odhalující velmi přesně příčinu nemoci. Mnoho vyšetření nemusí příčinu nemoci najít, výsledky jsou negativní, pacient se jeví zdravý, a přitom prvotní potíže setrvávají. V těchto případech je nakonec pacient poslán k psychiatrovi. Další postup jeho léčby spočívá v utlumení nervového systému i celého těla chemickými léky. Tento postup neléčí, ale stav spíše konzervuje.

Co pacient od léčitele očekává?

Hledá u léčitele pomoc a nalezení cesty k nápravě jeho zdravotního stavu. Je dobré, když se pacient ptá: co mohu pro své vyléčení udělat sám. Zkušenosti lékařů a léčitelů ukazují, že jediným, kdo může pacientovi pomoci, je on sám. Přijme-li nemoc jako projev toho, že se on sám něčeho dopustil a udělal někde chybu, zdravotní stav se zlepší. Bez vlastní pomoci pacienta nepomohou ani lékaři ani léčitelé a je vidět, že v mnoha případech nemoc charakterizují stejně.Jak se stát léčitelemLéčitelem se stává každý z těch lidí, kteří se rozhodnou a budou se o své zdraví starat sami. Budou sledovat prvotní i nepodstatné změny v organizmu a uvědomovat si souvislosti s nedávnými událostmi. Prevence a správné návyky mu nesmí být cizí. Není podstatné, jaké léčebné techniky aplikujeme na své tělo. Je důležité začít u sebe a i v případě lékařské péče se vlastně musíte léčit sami za pomoci lékaře.

V současné době soustřeďujeme hlavní pozornost naší mysli na racionální a materiální svět a naše vědecké myšlení se ubírá přes materiální důkazy postupně hlouběji do všech oblastí lidského bytí a do subatomární struktury živé i neživé hmoty. Takové hluboké soustředění na materiální svět každého z nás postupně oddaloval od našich pocitů a vjemů. Tyto vjemy jsou v současné době u mnohých lidí zcela zablokovány a velmi těžko je jedinec bez silné vůle může pocítit znovu. Léčitelství ve všech jeho formách je paralelou nebo nadstavbou klasické medicíny. Nemůže klasickou medicínu v mnoha terapiích nahradit.

V každém případě řešení úrazů a rychlých akutních stavů je pro léčitelství neřešitelné. V těchto případech je chirurgické řešení nutné. Nastane-li mozková příhoda nebo srdeční infarkt, jsou postupy klasické medicíny nezbytné a nezaměnitelné.

Léčitelství má velmi dobré výsledky především v prevenci nemoci. Pracuje celostně a pracuje s lidským tělem nacházejícím se ve stavu funkčním, i když ve značně transformovaných podmínkách pro činnost jednotlivých orgánů nebo tkání. Léčitelství potřebuje, aby tělo mělo nějakou energii, rezonovalo na mnoha interferenčních polích a aby pracovaly základní regulační systémy těla.

Mentální léčitelství

Mentální léčitelství je mezičlánek mezi léčitelstvím a klasickou medicínou s fyzikálním pohledem na funkci lidského těla. Metoda mentálního léčení vznikla postupným vývojem mentální diagnostiky pomocí alternativních pomůcek. Vyšla ze znalostí fyziologie a patofyziologie tradiční medicíny, využívala zkušeností z různých nekonvenčních metod a propojovala všechny metody fyzikálním hypotetickým pohledem na funkci živého i neživého světa. Byla neustále prověřována reakcemi pacientů na mentální působení. Závěry a zkušenosti z mentálního léčení byly základem dalšího rozvoje této metody. Pomocí základního principu funkce metody je možné vysvětlit funkci působení tradiční medicíny i všech nekonvenčních léčebných metod a propojit všechny tyto léčebné techniky.

Mentální diagnostika a terapie pracuje na principu interakce pacienta s definovanými mentálně vytvořenými fyzikálními poli působícími na cílené místo v pacientově těle.

Základními předpoklady (axiomy) pro tuto metodu jsou:

  • existence doposud nedekovatelného fyzikálního elektromagnetického pole charakterizovaného definovaným kmitočtovým spektrem;
  • každá buňka (i patogenní), případně funkční systém v těle rezonuje s příslušným elektromagnetickým polem;
  • lidská myšlenka je fyzikálním elektromagnetickým polem s kmitočtovým spektrem v oblasti kosmického záření;
  • člověk je myšlenkou schopen vytvořit léčebné fyzikální pole.
Mentálně léčebná metoda je založena na ovlivňování funkce lidského těla pomocí mentálně vytvořených fyzikálních energetických polí. Léčebná pole vycházejí z celostní analýzy funkce pacientova těla a z výsledků hledání příčin nemocí. Metoda propojuje tradiční medicínu s celostním popisem choroby zjištěné mentálními dotazy a zachovává fyzikální pohled na energetická pole.


Mechanizmus účinku

Tradiční medicína používá chemických léků majících definované spektrální vlastnosti energií. Mentální terapie používá energií s definovanými spektrálními vlastnostmi vytvořených lidskou myšlenkou a tělem terapeuta. Ve všech případech se převážně jedná o odstraňování toxických látek a infekcí na příslušných místech v těle na resonančním principu a to na úrovni buněk, buněčných jader a tvorby proteinů podle DNA.3. V současné době neexistují metody detekce energetických polí. Účinnost metody je možné posoudit statisticky podle reakcí organizmu a podle funkčních změn v organizmu sledovaných všemi vyšetřovacími metodami tradiční medicíny.

Historie

Léčitelství („lidové léčitelství“) je využíváno po mnoho tisíc let. V minulosti představovalo jediný způsob léčení, neboť nebyly známy nebo nebyly dostupné diagnostické metody, přístroje a vhodné léky. Pro léčení se využívaly intuitivně nalezené byliny odstraňující většinu problémů. Léčení bylinami (fytoterapie) se uchovalo až do dnešní doby v podobě bylinných čajů, přírodních doplňků stravy, léčení vůněmi (aromaterapie), bachovy květové léčby, tibetské medicíny.

Mnoho současných léků obsahuje účinné látky extrahované z bylin. Extrakce látek z bylin se rozvinula v homeopatii. Ta pracuje s vlněním s malou energií nesoucím informace o vlastnostech bylin, ze kterých byly homeopatické léky vytvořeny. Informace jsou uchovány v médiu, které ředí molekuly z bylinných tkání. Působnost homeopatických léků je posuzována podle reakcí lidského organizmu a v některých případech i diagnostikovaných lékařskými metodami.

Citlivé vnímání stavu těla a jeho změn využili někteří lidé především v Asii a v Jižní Americe ke sledování reakcí člověka na fyzikální stimulaci. Tím vznikla akupunktura, akupresura a celý popis meridiánových drah na lidském těle. Stimulaci je možné dělat jehličkami (akupunktura), tlakem prsty na vybrané místo (akupresura, Su-Jok, reflexní zónová masáž), elektrickým proudem (elektroakupunktura), magnetickým polem, laserovým zářením a mnoha jinými způsoby.

Podobně se vytvořily i různé oblasti pro diagnostiku nemocí a jejich léčení jako např. oxygenterapie (léčba kyslíkem), biorezonance (je rezonance mezi dvěma živými objekty nebo mezi živou bytostí a okolním neživým světem umožňující přenos informace, tedy vzájemnou komunikaci, ovlivňování a léčení), irisdiagnostika (diagnostika podle duhovky; irisdiagnostika vychází z představy, že všechny části a orgány lidského těla se promítají na duhovku, do určitých mezikruží, segmentů a políček), automatické psaní. Do této skupiny náleží i v současné době používané diagnostické a terapeutické přístroje, pracující na různých principech. Namátkou můžeme uvést přístroje bicom, oberon, salvia (detoxikační medicína dr. J. Jonáše), zapper, elektroakupunktura podle Vola.

V medicíně jsou používány metody stimulující lidské tělo k uzdravení, jako jsou elektroterapie (diatermie, iontoforéza), magnetoterapie, vodoléčba, fotoléčba, laserterapie, léčba pohybem a cvičením, manuální techniky, jsou používány jiné přístroje pro fyzikální léčbu.

Další velmi rozšířenou oblastí je energetické působení na pacienta. Někteří léčitelé dělají diagnostiku pohybem dlaní podél těla pacienta a cítí změnu v síle energetického pole nebo se diagnostikuje pomocí virgule nebo kyvadla. Terapie je prováděna přikládáním ruky na zvolené místo. Jednou z metod je Reiky. Léčení probíhá přikládáním rukou (též reintegrační léčení, terapie dotekem, spinal touch) a přenosem kosmické energie do těla. Podobně se pracuje ve Filipínských metodách, kdy se energie odstraňuje zhmotněním a vytržením z léčeného místa.

Jiný způsob diagnostikování je spojen s jasnovidností. Je to schopnost vizualizovat psychické problémy, případně minulé životy a vidět ta energetická pole, která normálním zrakem neuvidíme. Jasnovidec spatřuje temná ohniska nemoci a vidí návaznosti na příčinu nemoci.

Lidské tělo reaguje na změny prostředí ve svém okolí - mohou to být deformace fyzikálních polí vlivem geologických zlomů, toků vody, dutin v zemi, ale také na různé typy stimulátorů a speciálně vytvořených rezonančních struktur. K tomu účelu se v psychotronice vytvořily systémy pro odrušení geopatogenních zón, léčebné stimulátory, případně anténní systémy pomáhající k odstranění negativních vlivů na člověka.

V medicíně i ve velké části alternativních metod se pracuje s psychikou a myšlenkami pacienta. Do této skupiny patří psychoterapie (je to soubor verbálních, neverbálních a paraverbálních komunikačních technik užívaných psychoterapeutem ke zvýšení duševního zdraví klienta i pacienta), audiovizuální stimulace (pomocí zvukových a světelných signálů o určité frekvenci, vysílaných speciálními sluchátky a brýlemi, je ovlivňována mozková činnost), autogenní trénink (jedna z metod, které mají sloužit psychickému a fyzickému uvolnění, relaxaci a k léčbě některých funkčních obtíží), biofeedback (pacient je informován o činnosti orgánů převedených na vizuální nebo akustické signály), emotional freedom techniques (jedná se o představu, že příčinou všech chorob jsou negativní emoce vyvolané poruchou energetického pole těla a je možné je upravit nebo vybalancovat poklepáváním na 12 bodů odpovídajícím čínským meridiánům), rodinné konstelace (jedná se o vybavení si problémů a kritických zážitků v rodině pomocí podvědomé rekonstrukce traumatických situací v kruhu asi 30 navzájem cizích osob), hlubinná abreaktivní psychoterapie (je léčebná metoda pro léčení všech psychických a psychosomatických nemocí), scientologie (moderní cesta k duševnímu zdraví s léčebnou technikou pro odstranění psychické a psychosomatické choroby), šamanismus (pomocí psychotropních látek, tance, zpěvu a různých rituálů je šaman uveden do transu a v něm dovede přesvědčit společnost o svých vyšších schopnostech a léčit psychické i fyzické nemoci), meditace (duchovní cvičení vedoucí k hlubokému vnitřnímu uvolnění, relaxaci a jejím prostřednictvím údajně k proniknutí do nitra vlastní osobnosti, k duchovnímu obohacení a i ke zlepšení duševních i tělesných schopností včetně zlepšení zdraví), jóga (člověk hledá vztah k sobě a svému okolí, věnuje se tělesným a dýchacím cvikům, ponoření se do sebe, meditacím a má dosáhnout štěstí a vnitřního klidu), hypnóza (stav se zúženým vědomím s omezeným vnímáním reality a myšlenkových i tělesných procesů), kineziologie (cílem terapie je odstranit blokádu a obnovit rovnováhu mezi duševní a fyzickou úrovní), modlitba (za nemocné se modlili členové jejich rodin a léčený věděl, že se jeho blízcí za něho modlí), Aura Soma (odstranění nemocí a problémů vzniklých psychickou, duševní nebo mentální nerovnováhou), ajurvéda (podrobně rozpracovaný systém medicíny, odlišný od medicíny západní), maharishi ajurvéda (hluboké soustředění na individuální mantru a meditace spolu s jógou, dietním režimem, odmítnutím materialistického životního postoje a přijetím spirituální orientace), metoda Gréninga (mentální soustředění skupiny osob na zdravotní problém pacienta s cílem uzdravit jej) a léčení vírou.

Odlišný způsob používá mentální diagnostika a léčení. Mnoho mentálních léčebných myšlenek je svou podstatou fyzikálními poli vysokých kmitočtů a velkých energií. Provádí se mentálními dotazy na funkci orgánů a části těla včetně návazností mezi sebou. Nejčastější diagnostika je kyvadlem nebo vizualizací problému. Terapie využívá myšlenek soustředěných na vytvoření fyzikálních léčebných polí a jejich přenos na buňky pacienta. Důležitá je velmi dobrá znalost anatomie a fyziologie lidského těla.


Průběh terapie

Popis sezení

Délka vstupního i kontrolního sezení závisí na závažnosti problému a bývá od 30 do 90 minut.

Vstupní vyšetření

Pacient během celého diagnostického i terapeutického výkonu v klidu sedí, má vnímat příjemné věci a doporučuje se nemyslet na žádné problémy.

Kontrolní sezení

Kontrolní sezení má stejný charakter jako vstupní.

Na jaké otázky se terapeut obvykle během sezení ptá?

Terapeut se ptá na všechny pocity a problémy pacienta, jak dlouho trvají, v jakém stavu je léčení tradiční medicínou a zda pacient navštěvuje jiný způsob léčby.


Jak s klientem terapeut pracuje během sezení?

Terapeut provádí diagnostiku vnitřními dotazy a hledá souvislosti a návaznosti problémů ve funkci těla. Pacient se většinou nezúčastní této fáze diagnostiky. Odpovědi terapeut získává pomocí pomůcek alternativní medicíny, které mu vyhovují. Při terapii myšlenkově vytvoří léčebné vlnění a tím mentálně působí na pacienta. Není nutný jakýkoliv fyzický kontakt mezi pacientem a terapeutem.

Doporučení terapeuta na závěr sezení

Protože většina problémů je způsobena psychickými problémy pacienta, terapeut doporučuje mezi sezeními provádět fyzické a mentální cvičení, meditaci, dodržování psychického klidu, případně aplikaci podpůrných přípravků - vitamínů, stopových prvků. Dosavadní způsob léčby a aplikace léků zůstává beze změny.


Délka terapie

Počet sezení

Počet sezení je individuální podle závažnosti choroby. Obvykle od 1 do 8 sezení.

Délka terapie

Interval mezi sezeními je dán terapeutem. Běžně je to 7 dní, v závažných případech každý den.

Tradiční použití

Léčitelství zahrnuje všechny typy onemocnění a každá metoda má svou specifickou oblast použití. Mentální léčení je možné použít na široké spektrum nemocí. Dobré zkušenosti jsou v preventivní medicíně, v ovlivňování psychických a stresových problémů, v potlačování akutních infekčních nemocí včetně např. zápalu plic, zánětu slepého střeva. Původem nemocí jsou většinou toxické látky a infekce na různých místech těla a zhoršený stav imunitního systému. Resonanční technika ovlivní patogeny na úrovni buněk, buněčných jader a tvorby proteinů podle DNA. Velmi dobré zkušenosti jsou se spojením tradiční medicínské a mentální léčby při řešení poúrazových stavů (popáleniny, zlomeniny, následky tonutí, srdeční infarkt, mozková mrtvice, trombóza apod.).

Hodnocení uživatelů

Metoda mi pomohla (0) Metoda mi nepomohla (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika