Zpět na přehled metod

Jóga

Charakteristika

Jóga je systém, který pracuje s rovinou tělesnou, duševní a duchovní a tyto úrovně člověka chápe jako nerozdělitelné.Příčinu nemoci vidí v nerovnováze v některé z těchto úrovní a nabízí možnosti nápravy a návratu k harmonii. Ostatně, u nás známé označení Hathajóga (tělesná a dechová cvičení), označuje snahu o rovnováhu dvou polarit, která je základem zdravého těla a mysli.Odstraněním nerovnováhy v jedné úrovni dochází k žádoucím projevům i v ostatních úrovních. Takže tělesná a psychická rovina se vzájemně „vylaďují“ a výsledkem je zdravý a spokojený člověk. Fyzická cvičení a techniky pomocí pohybu těla podporují naši psychiku. Mentální techniky práce s myslí a dechové techniky zase umožňují nastavit zdravou postavu, tedy držení těla, a tím ovlivňují nejen svalový a kloubní systém, ale i činnost vnitřních orgánů, nervového systému, endokrinního systému apod.Prostě všechno souvisí se vším. Dlouhým časem ověřené postupy mají stále svou platnost a jsou ohromující svou účinností.V józe a terapii jógou se tedy využívá pozornosti věnované vědomému nenásilnému pohybu, který je řízen a sladěn s uvědomovaným si dechem. Tato pozornost pomáhá zmírnit tok jinak velkého množství myšlenek (které jsou často vyvolány stresem a dál vyvolávají napětí) a uvolnit psychické napětí. Organismus pak může během střídání vědomého cvičení a vědomé relaxace snáze regenerovat a načerpat sílu po stránce fyzické i psychické.

Mechanizmus účinku

V jógovém pohybu jsou odedávna využívány principy, které moderní medicína zná pod názvem vývojová kineziologie.Jsou to mechanismy, které jsou v nás naprogramovány tak, abychom se z ležícího miminka stali nejprve čtvernožcem a posléze se napřímili. V původním projektu těla jsme rovní a přirozeně pružní a pohybliví, bez chyb, které jsme získali teprve časem – nesprávným používáním těla. V dobře nastaveném těle fungují vnitřní orgány ovlivňované dechem správně. Při pokroucení tohoto modelu se v něm dýchání i činnost orgánů změní a nemoci jsou na světě.Existuje tu však možnost: ony programy, které se nám už jednou osvědčily a jsou v nás (většinou) stále, opět vyvolat. Jóga a jógová terapie se nás snaží svými technikami opět napřímit a umožnit tělu správné fungování. Ruku v ruce s tím jde i psychický komfort.Navíc je to nenáročné na provozování. Nepotřebujete žádné zvláštní vybavení a pomůcky. Vlastně kromě podložky na zem a pohodlného oblečení (které ani nemusí být speciální) potřebujete pouze sami sebe a svou pozornost k pohybům, které provádíte, k dechu a mysli.

Hlavními pravidly jsou:

  • nenásilnost – tj. respektování svých aktuálních možností; cvičí se do rozsahu protažení svalů tak, aby napětí bylo na hranici, kdy ještě dochází k jejich postupnému uvolnění,
  • nesoutěživost,
  • pozornost,
  • soulad pohybu těla s dechem; rozsah pohybu je méně důležitý než vnitřní koncentrace a plynutí s dechem.

Jóga se zpravidla cvičí:

1) Ve skupinových kurzech pro veřejnostpodle úrovně pokročilosti:pro začátečníky;mírně pokročilé;pokročilé;nebo podle fyzických nároků a možností klientů:

a) klasická pomalá a jemná jógapro běžného člověka pracujícího většinou s počítačem, stresovaného;pro méně pohyblivé; pro různě zdravotně či pohybově limitované; speciálně zaměřené kurzy na klienty s bolestmi zad a pohybového aparátu; pro ženy v menopauze a po ní (50+);pro těhotné (gravidjóga);pro seniory;pro děti různých věkových kategorií;

b) dynamické moderní směry pro mladé a zdravéc) speciálně zaměřené kurzy pro určitá onemocnění, např. pro nemocné roztroušenou sklerózou;pro hypertoniky a klienty s onemocněním srdečně oběhového systému;pro astmatiky;pro vozíčkáře;ale i pro pacienty s těžkými poraněními páteře na spinálních jednotkách (např.v nemocnici v Liberci);existují také speciální oční cvičení pro zlepšení zraku;atd.

2) V individuálních lekcích vedených a sestavených na míru (lze pro všechny předchozí kategorie).Jógová terapie je určena většinou jednotlivcům. Každá lekce se sestavuje s ohledem na individuální problémy a možnosti klienta, jeho aktuální stav a vývoj. Je vedena tak, aby bylo citlivou cestou dosahováno zlepšování stavu a jeho ukotvování. Cvičící se postupně učí svou zásobu většinou příjemných pohybů a technik, které mu pomáhají udržet získanou úlevu od předchozích nepříjemností.Někdy je jógová terapie nabízena pro malé skupinky klientů s menšími obtížemi. Nejrychlejšího efektu se ale dosáhne individuální prací.

Historie

Jóga pochází ze starověké Indie. Záznamy o ní jsou staré tisíce let. Původně však nesloužila k léčení, ale k duchovnímu vývoji. Její uzdravující efekt je jakýmsi „vedlejším účinkem“, který byl vypozorován a později se stal, hlavně v západním světě, cílem a záměrem. Už od počátku bylo několik druhů – cest jógy – s rozdílnými prostředky vedoucí k cíli.Nejvyšším cílem bylo dosažení poznání. Džňánajóga hledá poznání, odpovědi na kardinální otázky – kdo jsme a jaký je náš úkol zde. Jsou ještě další cesty jógy, které se zaměřují např. na lásku a na nezištnou pomoc ostatním. Tyto jógy se tělesnou rovinou příliš nezabývají. Jsou tu ale i druhy a školy jógy, které pracují s velmi propracovaným systémem práce s tělem, dechem, myslí a pozorností, aby jejich prostřednictvím dosáhli Vědomí. Ovšem i těm, kteří takovéto ambice nemají, má systém jógových cvičení a technik co nabídnout.Jóga se – díky svým účinkům na lidské zdraví, vitalitu a vyrovnanost – rozšířila po světě a dnes nabízí modernímu člověku hlavně možnost vzít svůj život a zdraví do svých rukou.

Průběh terapie

Popis sezení

Jógová lekce – cvičení trvá zpravidla 90 minut. V tradiční, pomalé józe je z toho 30 minut věnováno relaxacím, rozděleným na začátek a konec lekce. Takže po úvodní zklidňující relaxaci je tělo postupně nenásilně rozhýbáváno průpravnými cvičeními, zaměřenými na klouby, páteř a také protažení svalů. Tato cvičení probíhají v součinnosti s dechem. Celkově harmonizují a připravují tělo na následující část lekce – ásany. Ásany jsou pozice těla, ve kterých se pohyb na chvíli zastaví. Nastavujeme tedy tělo (opět nenásilně a podle svých možností) do pozic, ve kterých pak pracujeme s dechem a pozorností. Tím provádíme jakousi vnitřní masáž pomocí dechu. Ásany mají větší účinky a bývají prokládány krátkými relaxacemi pro doznění účinků cvičení a povolení napětí. V lekci také najdete dechová cvičení, která mají za úkol mj. pomoci tělu zbavit se toxinů a techniky práce s pozorností a myslí. Ta nám přináší pocit uvolnění a psychickou relaxaci, při které probíhá regenerace organismu. Hodina končí závěrečnou relaxací, většinou v lehu.Tato lekce může být jak skupinová, tak individuální.Jógová terapie postupuje podle stejného schématu s tím, že se zaměřuje na možnosti nebo spíš nemožnosti daného člověka a hledá pro něj způsoby, jak jógovými technikami podpořit a stimulovat ty části organismu, které jsou v nerovnováze, nemocné, či nefunkční. Působí na vlastní regenerační (sebeopravné) mechanismy, aby si tělo dokázalo pomoci samo, pokud je to možné. U nevratných poškození pak pomáhá zpomalit další postup nemoci nebo se psychicky vyrovnat s daným stavem. Individuální terapie je na rozdíl od skupinového cvičení vždy konkrétně zaměřena na momentální stav jednoho klienta. Lekce trvá podle možností a stavu nemocného od 30 do 90 minut. U těžších nemocí nebo stavů se procvičuje a stimuluje jen příslušná část organismu po kratší dobu.

Vstupní sezení

V kurzu jógy seznámí klient učitele se svými zdravotními problémy. Řekne mu, co může a co naopak nesmí cvičit, jaké volit alternativy apod. Učitel pak průběžně během cvičení upozorňuje na kontraindikace a možnosti náhradního řešení.Při prvním terapeutickém setkání terapeut podává základní informace o průběhu a možnostech jógové terapie. Klient naopak terapeuta zpraví o svých problémech, diagnóze, příp. medikaci a dalších pro něj důležitých aspektech. Domluví si společně postup.

Kontrolní sezení

Další lekce nebo terapie probíhají pokud možno pravidelně, nejméně 1x týdně, po delší dobu a předpokládá se alespoň krátké každodenní procvičování naučených postupů. Většinou cca 3 měsíce až půl roku. U běžných problémů, např. pohybových, lze naučit klienta potřebným technikám a postupně interval návštěv prodlužovat. Záleží pak na pravidelnosti a důslednosti provádění. Část klientů však není důsledná a není každodenního samostatného cvičení schopná. Zprvu raději volí cestu individuálních lekcí, později skupinového cvičení s občasnou konzultací. Druhá část klientů má dostatečně silnou motivaci a je schopna převzít zodpovědnost za své zdraví. Ti pak rychle postupují a interval jejich návštěv se prodlužuje.Při každém setkání „aktualizuje“ klient informace o svém stavu, informuje o tom, co dělal, domluví se a nacvičuje další postup podle možností.Problémy, se kterými klienti přicházejí, nebývají akutní, ale spíš dlouhodobé, a proto není možné je odstranit během několika setkání. Je to běh na delší trať. Dílčí úspěchy se však dostavují brzy a motivují k další práci na sobě.

Na jaké otázky se terapeut obvykle během sezení ptá?

viz. předchozí odstavec.

Jak s klientem terapeut pracuje během sezení?

Terapeut s klientem cvičí, ukazuje mu, jak cvičení a techniky provádět, upozorní na případné možné chyby. Pomáhá klientovi při cvičení, opravuje nebo hledá náhradní řešení. Jeho úkolem je „vypátrat“ oslabené svaly a zapojit je do pohybu tak, aby se zas naučily být správně používané. Pak se zlepšuje celková pohyblivost a s ní zdraví člověka.

Doporučení terapeuta na závěr sezení

Na konci doporučí, co má klient cvičit doma do příštího setkání.

Délka terapie

Počet sezení

Počet sezení je individuální. Závisí na druhu oslabení nebo míře onemocnění a také na vlastní práci klienta.

Délka terapie

Kurzy jógy (při běžných omezeních – ne vážnějších stavech) se vypisují na čtvrtletí nebo pololetí, ale většina cvičících průběžně pokračuje celý školní rok (o prázdninách se cvičí méně).

Tradiční použití

Jóga působí zejména na pohybový aparát, příznivě ovlivňuje klouby, páteř a svaly. Pomocí dechových cvičení má vliv nejen na samotný dechový aparát, ale v pozicích těla (ásanách), při současné vědomé práci s dechem, ovlivňuje činnost vnitřních orgánů, ale také žláz s vnitřní sekrecí – endokrinnímu systému, který prostřednictvím hormonů řídí „chemické“ fungování našeho těla. Relaxace a učení se práce s pozorností a myslí přináší snížení psychického napětí. Zklidnění psychické roviny se nakonec opět projeví v rovině tělesné, neboť velká část nemocí je psychosomatických, mají tedy kořeny v psychice.Někteří jógoví terapeuti se specializují na civilizační onemocnění – srdečně cévní choroby, vysoký krevní tlak, diabetes, obezita a s ní spojené problémy. Také cvičí s astmatiky, s nemocnými s roztroušenou sklerózou, různě tělesně hendikepovanými. Většinou mají sami s danou nemocí či omezením zkušenosti a předávají znalosti, které pomohly jim.Další kategorií je práce s ženami, ať těhotnými nebo toužícími otěhotnět, příp. v klimakteriu nebo trpícími různými gynekologickými problémy.Samostatnou kategorií použití jógy je působení na motorický i duševní vývoj dětí, zejména dětí hyperaktivních, či těch s lehkou mozkovou dysfunkcí.

Jóga a jógová terapie je jako doplňující a podpůrná metoda slučitelná s ostatními druhy léčení i se západní medicínou při dodržení pokynů lékaře. Běžně bývá využívána v rehabilitaci nebo souběžně s ní, v gynekologii a porodnictví, při léčbě civilizačních onemocnění apod.Tím, že učí člověka vnímat své tělo, starat se o něj, zbavovat se napětí, a vede ho k zodpovědnosti za své zdraví, je velkým přínosem.

Hodnocení uživatelů

Metoda mi pomohla (0) Metoda mi nepomohla (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika