Zpět na přehled metod

Gemmoterapie

Charakteristika

Gemmoterapie je speciální metoda bylinné medicíny, která využívá přípravky na bázi pupenů, semen a mladých výhonků rostlin, tj. zárodečných tkání – zejména stromů a keřů. Tyto zárodečné a mladé rostlinné tkáně jsou sklizeny na jaře, kdy obsahují nejvyšší množství biologicky aktivních látek nezbytných pro růst rostliny, ale které mají rovněž významné biologické účinky na lidské zdraví. Aktivní látky jsou ze zárodečných tkání extrahovány do směsi etanolu a glycerinu a jsou využívány při rozmanitých zdravotních potížích.

Historie

Prvním, kdo upozornil na skutečnost, že za určitých podmínek vznikají v rostlinách látky, které se v nich za běžných okolností nevyskytují, byl ukrajinský vědec Filatov. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let vyvinul metodu přípravy biogenních stimulátorů, podle níž se část rostliny umístí do nepříznivých podmínek, ve kterých rostlinná tkáň mobilizuje životní síly k záchraně. V rostlině pak vznikají látky s mimořádnými léčebnými vlastnostmi.Práce vědce Filatova zaujaly belgického lékaře Dr. Paula Henryho, který v experimentech pokračoval a navíc zjistil, že ještě mnohem účinnější látky vznikají v pupenech a zárodečných tkání stromů a rostlin. Při experimentování zjistil, že nejúčinnější jsou tyto prostředky v ředění D1, kdy spojil alopatické působení obsažených látek s informačním působením homeopatické potence. Metoda gemmoterapie se začala rozmáhat a brzy se stala jednou z mocných zbraní přírodoléčebného arsenálu. Nejvíce se rozvíjela ve Francii, kde jí šířili homeopaté. V České republice zavedl gemmoterapii bylinkář Rudolf Franěc a z jeho dalších pracovních výsledků začali vycházet bylinkáři Janča a Zentrich, kteří se o ní zmínili v pátém díle „Herbáře“. V roce 1998, jako první v republice, začala vyrábět gemmoterapeutika Mgr. Jarmila Podhorná a přibývaly případy, kdy se gemmoterapeutika ukázala být účinná na určitý druh zdravotního problému. Tak si gemmoterapie začala razit cestu i u nás. Mgr. Podhorná ji dostávala stále více do povědomí velké části obyvatel, a to díky své systematické odborné práci v podobě přednášek, osvěty a propagace. Dnes své výrobky dodává do většiny prodejen zdravých výživ, zelených lékáren a do řady léčebných ordinací

Průběh terapie

Popis sezení

Délka sezení je dána druhem a hloubkou problému. Obvykle trvá kolem ½ hodiny.

Vstupní sezení

Na vstupním sezení se zjišťuje škála problémů, které pacienta provázejí a sestaví se řada bylin vhodná na možnou příčinu problému.

Kontrolní sezení

Na kontrolním sezení se zjišťuje, které problémy se vyřešily a které zůstaly. Podle toho se sestaví  následná kúra. Trvá asi ¼ hodiny.

Na jaké otázky se obvykle během sezení terapeut ptá?

Terapeut se ptá na všechny problémy zdravotního rázu. Při kontrole se pak zjišťuje ústup problémů a případné další, které se mezitím mohly objevit.

Jak obvykle terapeut během sezení s klientem pracuje?

Pokud je třeba, terapeut senzoricky posoudí daný problému (ekzém, stav bércových vředů apod.)

Doporučení terapeuta na závěr sezení

Na konci sezení se mu doporučí, aby dále užívání příslušné kúry sestavené na základě existujících problémů.

Délka terapie

Počet sezení

Obvykle je k léčbě onemocnění potřeba 6 sezení.

Délka terapie

Obvykle po dobu cca 3 měsíců.

Tradiční použití

„Léčba“ gemmoterapeutiky má tyto výhody:lze ji aplikovat u každé nemoci a za každého stavu;můžeme ji použít i v případě, že neznáme, o jaké onemocnění jde; můžeme ji použít i v případě, kdy nelze podávat léky- obsahuje vitaminy, stopové prvky, hormony a další tělu prospěšné látky. Byliny lze zpracovat a používat v různých formách: čaje, tinktury, obklady, masti, oleje, koupele atd.

K dispozici jsou kúry tinktur, které působí na oblast:

Játra – pročištění jater: ostropestřec, zbavení infekce: topol, doléčení a regenerace: jalovec a žito.

Močové cesty – na bakterie v močových cestách: lichořeřišnici, na regeneraci a očistu: brusinku či vřes, na pročištění od solí a usazenin: židovská mochyně, pýr, štětka.

Gynekologické problémy – při různých problémech nefunkčního cyklu, nejčastěji po vysazení antikoncepce: ptačí jeřáb, měsíček, maliník. Tato kombinace pomůže cyklus upravit většinou hned po využití. Při sterilitě mužské i ženské je nutno si uvědomit, co je u každého jedince hlavním problémem vzniku sterility. Zda je to zánětlivé onemocnění: cysta, myomy, psychika či jiné nervové problémy. Může to být i souhrn několika těchto faktorů. Účinné prostředky v tomto směru jsou u žen: ptačí jeřáb, andělika, lékořice, maliník, měsíček. U mužů: kotvičník, maralí kořen, dangšen, dub. Co se týká myomů a cyst: eleuterokok, ořešák americký, na plísně penízovka.

Při klimakterických potíží je vhodné použít: jmelí, třezalku, při zhoršeném spánku pak kozlík.

Pohybový aparát – klouby, páteř, vždy je vhodné zařadit topol, který vyloučí možnou příčinu potíží (např. přítomnost borelie). Jako další je vhodné zařadit čistící prostředek, který zbaví tělo přebytečné kyseliny močové: jasan, buk. Nesmí chybět protizánětlivě působící výtažky třezalky, olše. Jako další je vhodné zařadit tinktury, které doplní stopové prvky do svalů a kloubů: jedle, borovice, sekvoj.

Proti bolesti působí dobře vrba.

Cévní systém – čistícími prostředky jsou: pelargonie, gotu-kola, echinacea. Gemmoterapeutika regenerující cévní systém: jinan, jírovec maďal, kotvičník, jeřáb oskeruše. Kukuřice je i na doléčení po infarktu.

Očista organismu – jelikož celá řada onemocnění vzniká působením virů, bakterií, parazitů, je nutno organismus čistit od těchto mikroorganismů a živočišných zátěží. Mezi účinné tinktury na různé druhy streptokoků a stafylokoků patří: lichořeřišnice, česnek, grep, vrba. Plísně v těle řešíme tinkturami: penízovka, šii, česnek. Na chlamýdie účinkuje směs Chlamysan, na parazity v těle směs pelyňku a hřebíčku a z gemmoterapeutik Ořešák americký. V praxi se osvědčily základní kúry, které jsou sestaveny konkrétně na určité druhy nemocnění a potíží a jsou takovým startem v užívání. Klienti jimi mohou začít a pak pokračovat v užívání dalšími kúrami, které jsou pak speciálně sestavovány na základě aktuálního stavu, případných změn či reakcí.

Novou verzí gemmoterapeutik jsou směsi pupenových extraktů s beta- (1,3) -D- glukanem -tzv. gemmoglukany. Betaglukan je imunomodulátor získávaný z hlívy ústřičné, aktivací makrofágů a dalších faktorů imunitního systému výrazně zvyšuje oslabenou imunitu organismu. Tímto spojením vznikají prostředky ojedinělé svým působením: antivirovým, antibakteriálním a na plísňové infekce;na prevenci nádorů a zlepšení metabolismu;na aktivaci slinivky, prevenci cukrovky;na trávící a vylučovací systém;na kloubní problémy a záněty; proti stresu a syndromu chronické únavy.Mezi gemmoglukany patří směs Carcinae, Leukostop, Ofenz, Naděje, dále pak Ořešák americký, Eleuterokok, černý rybíz a vřes.

Hodnocení uživatelů

Metoda mi pomohla (0) Metoda mi nepomohla (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika