Zpět na přehled metod

Ájurvéda

Charakteristika

Principy Ájurvédy

Ájurvéda je celosvětově uznávaný medicínský systém. Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně uznává Ájurvédu jako léčebně-preventivní systém od roku 1982. V překladu název znamená medicínu dlouhého života. Je považována za nejstarší zachovaný systém léčby na světě. Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu s vlastní konstitucí a s přírodními zákony. Znalost vlastní konstituce je důležitá na cestě ke zdraví. Žít v souladu s Přírodou je v podstatě jedinou možností, jak můžeme zůstat zdraví. Z přírody pocházíme a ona se nám snaží pomoci. Pokud rychlým životním tempem překročíme své hranice, přinutí nás například v podobě onemocnění zpomalit a více odpočívat. Ájurvéda, preventivní i léčebný systém, se zabývá celou osobností člověka, jeho tělem, myslí i duchem. Nezaměřuje se na potlačování příznaků jako západní medicína, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Cílem Ájurvédy je zachování rovnováhy v těle, nejdůležitější podmínky zdraví.

Princip č. 1

Ájurvéda je nejstarší zachovaný systém léčby na světě. Skládá se z unikátního systému výživy, bylinné terapie, relaxace, meditace, detoxikace a regenerace organizmu, aromaterapie a terapie barvami. Ájurvéda představuje holistický (celostní) léčebný systém. Mysl ovlivňuje tělo a naopak: fyzické pochody v těle působí na mysl. Například stres způsobí nerovnováhu v těle jen u někoho. Zatímco v klidu jeden z nás zvládá životní situaci klidně, jiný na stejnou situaci reaguje chaoticky. Zvládnutí stresu tak závisí na stavu mysli jedince. Naopak špatná strava nebo fyzická porucha, například zácpa, vytváří toxiny nejen v těle, ale i v mysli a vyvolává kupříkladu bolest hlavy, deprese, poruchy paměti atd. Nemoc se hodnotí již při prvních známkách nerovnováhy, jako je například únava, špatné zažívání, pocit, že něco není v pořádku. Západní medicína považuje jedince za nemocného až v případě, kdy se projeví viditelné příznaky.

Princip č. 2

Ájurvéda je zaměřena individuálně. Jsme součástí vesmíru a každý člověk představuje jedinečnou, nezaměnitelnou buňku ve vesmírném organismu. Poměr jednotlivých energií určující individualitu jedince se u každého z nás liší a každá lidská bytost je jedinečná, proto přístup terapeuta a léčba nemocného nemohou být u dvou lidí totožné. Jedna nemoc se projevuje různými příznaky a naopak, stejný příznak se vyskytuje u různých nemocí. Dva lidé se stejným onemocněním však budou vyžadovat zcela určitě rozdílnou terapii. Prevence stejně jako léčba jsou tedy doporučovány individuálně. Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k prevenci a léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.

Princip č. 3

Používá pouze přírodních léčebných prostředků bez nežádoucích účinků. Tyto postupy jsou jemné, a přitom velmi účinné. Výběr léčby závisí na konstituci člověka, která se určí při vyšetření, druhu nemoci, typu momentální nerovnováhy a na ročním období. Zahrnuje výživová doporučení, aromaterapii, bylinnou léčbu (z jednotlivých bylin i ze směsí), dechová cvičení, detoxikaci s následnou regenerací, terapii barvami, kameny a různé olejové masáže (celého těla, hlavy, nohou atd).

Princip č. 4

Podobné zvyšuje podobné a protiklady se navzájem snižují. V ájurvédské medicíně existují určité konstituční typy, principy energie. Např. typ Pitta je horké kvality. V případě, že je Pitta v nerovnováze, tzn. je zvýšena, velmi vhodným opatřením pro zklidnění Pitty se jeví ochlazující vlastnosti studeného nápoje nebo plavání (protiklady se snižují). Naopak pobyt na slunci, horké nápoje a kořeněné jídlo horkost zvyšuje – Pitta je zvýšena (podobné zvyšuje podobné). Vesmír je koexistencí protikladných vlastností: rychlosti nebo pomalosti, suchosti a vlhka, průzračnosti a zamlženosti atd. Stejně tak člověk, nemoc nebo léky jsou kombinací těchto vlastností. Nemoc se může projevovat bolestí pronikavou nebo tupou, s lokalizací na jednom nebo více místech.

Princip č. 5

Výraznou odlišností od západní medicíny je zaměření se na správnou stravu a její vliv na zdraví i nemoc. Přestože otec západní medicíny Hippokrates stravou léčil, západní medicína ignoruje ve většině případů to, že strava hraje nejdůležitější roli v léčbě nemocí. Stále více odborníků již začíná poukazovat na negativní vliv špatné stravy na vznik nebo průběh nemoci.



Mechanizmus účinku

Ájurvéda rozlišuje u lidí propracovanou diagnostikou metabolicko-konstituční typy, podle kterých se stanoví jednoduchá doporučení. Nerovnováha působí agresivním způsobem na tělo. „Najde si“ ty tkáně a tělesné kanály, které jsou nejslabší, a tím i nejnáchylnější. Dalším těžištěm ájurvédské léčby je tudíž posílení různých tkání těla, jiným pak snížení některého z principů energie, která se vymkla kontrole. Pro dosažení tohoto efektu jsou podle své energie používány rostliny. To samé platí pro výživu. Zdraví je založeno na rovnováze tří životních energií neboli dóš. Podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo ji vyjadřuje prostřednictvím příznaků provázejících nemoc. Pokud známe naši vrozenou a současnou konstituci, můžeme vhodnou stravou, úpravou životosprávy, detoxikací či bylinnou léčbou odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou rovnováhu. Všechny faktory – správné zažívání, činnost orgánů a vylučování odpadních látek jsou vzájemně propojeny. Tělo a mysl jsou propojené, proto se nemoc dá vyléčit jen za předpokladu, že tyto části fungují společně a harmonicky. Nemoc nastává v momentě, když se tělo nacház

Historie

„Ájurvéda je věčná a nekonečná jako vesmír“, řekl ájurvédský mudrc a lékař Čáraka Samhita. Nemá začátek, její metody jsou v souladu s přírodou a příroda je věčná.Za zakladatele indické kultury považujeme Drávidy. Do Indie později pronikli Áriové i se svým písmem sanskrtem. Veškeré vědění se popisuje ve Védách, majících božský původ, hinduistická medicína má tedy původ v mytologii. Zřeci, rišiové, vyvinuli intenzivní meditací princip tvoření, Ájurvédu, vědu o životě. Ájurvéda vychází z filozofie samkhya (sat = pravda, khya = poznat). MytologieBůh Ájurvédy, Dhanvantari, vzešel z moře mléka, přinesl dobro dávno zapomnenuté. V ruce měl číši s nektarem nesmrtelnosti. Přinesl vědění medicíny: Dhanvantari je Bohem Ájurvédy. Často je zpodobněn, jak drží vázu s nektarem, mušli (elementy), disk (Slunce) a pijavici, příp. žezlo charakterizující čas a lotus (kreativní energii). Lotus symbolizuje čistotu, vědomí a plodnost.Legenda říká, že Brahma, Bůh stvořitel, předal své znalosti mudrcům (rišiům), konkrténě Prajapati Dakshaovi, jednomu z pánů zvířat. Ten Ájurvédu naučil božská dvojčata Ašvinova (Ashwinikumars), léčitele z nebes, která se starala o zdraví bohů a lidí. Dvojčata seznámila s vědou boha osvícených, Indru, a zanechala po sobě několik desítek receptů. Indra byl učitelem mudrce Bharadvaja. Znalosti předávali rišiové v sanskrtských verších (suktas).

První písemné záznamy o Ájurvédě nacházíme v období před 5000-6000 lety ve Védách, svatých textech, považovaných za nejstarší písemnosti na světě.Písemné záznamyAtharva Veda, jedna ze čtyř védských knih, rozděluje již 1500 let př. n. l . ájurvédský léčebný systém do osmi oborů: interní medicínu, soudní lékařství, ušní, nosní a krční (otorinolaryngologii), oční, chirurgii, psychiatrii, dětské lékařství, geriatrii a gynekologii.

Všechny obory jsou založeny na principu pěti prvků – tří dóš, sedmi tkání a tří směrů vylučování. Naše znalosti Ájurvédy vycházejí z knih, napsaných zčásti na dosud zachovalých palmových listech z doby 1500-400 let př. n. l., Charaka Samhita (1500 př. n. l.), Ashtang Hrdyam Samhita (500 př. n. l.). Obě knihy popisují interní lékařství a chirurgii. Sushrut Samhita 400 př. n. l. se věnuje zejména chirurgii, Samhita značí kompendium, souhrn.

Průběh terapie

Úvodní sezení

Délka jedné konzultace trvá 45-90 min podle zdravotního stavu. Osobní konzultace zahrnuje určení vašeho tělesného typu a nerovnováhy pulzovou diagnostikou a diagnostikou podle jazyka. K zhodnocení vašeho zdravotního stavu dojde na základě zdravotních obtíží a anamnézy ze 4 základních dotazníků, případně laboratorním vyšetřením.

Kontrolní sezení

Na kontrolní konzultaci se zhodnotí dotazníky s jídelníčkem, s analýzou režimu a stravy. Provádí se jinak stejné vyšetření jako na úvodní konzultaci.


Na jaké otázky se terapeut obvykle během sezení ptá?

Terapeut se ptá na subjektivní obtíže, režim, stravu, bydliště, stres, pracovní podmínky.

Jak s klientem terapeut pracuje během sezení?

Pulzová diagnostika (měření tepu na ruce, na arteria radialis u zápěstí) je spolehlivou metodou odhalující blížící se chorobu, ještě než se objeví se svými charakteristickými projevy. Vychází ze starodávné techniky, poprvé se objevila před několika tisíci lety v ájurvédské medicíně. Dozvíme se tak, zda se v našem těle neobjevil nějaký patologický proces, či které orgány jsou v nerovnováze a ve které části těla se nám nahromadilo větší množství toxinů. Pulzovou diagnostikou lze zjistit klíčové informace o pacientově stavu. Dále se měří krevní tlak, provede se analýza hmotnosti a metabolismu vážením a měřením pasu, diagnostika očí a jazyka. Zhodnotí se stav pokožky, vlasů, nehtů.Vyšetření jazyka: Při vyšetřování se též vyšetřuje jazyk. Jazyk vypovídá mnohé o zdravotním stavu. Diagnostika podle jazyka je rozvinutý systém ve východní medicíně. Jazyk se považuje za vizuální bránu těla. Jazyk tvoří svalová tkáň, krev. Je orgánem chuti a řeči. Význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý. Již dávno lékaři pozorovali jeho povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost, rýhy. Onemocnění se na jazyku projeví celkově při akutním stavu. Chronická onemocnění se projevují ohraničenými změnami na jazyku. Obličej a oči: Obličej i zrak prozrazuje mnoho o tom, zda jsme nemocní nebo zdraví, proto patří k součástem našeho vyšetření.Měření tlaku a váhy: Při konzultaci analyzujeme též metabolismus, váhu, množství tuků a svalů, stejně tak momentální hodnotu krevního tlaku.Krevní testy, moč: Na vyšetření se analyzují krevní testy, ultrazvuk nebo RTG, pokud tato vyšetření máte s sebou. Po zvážení provádíme i jednoduché krevní testy (krevní cukr, kyselina močová, cholesterol) nebo odesíláme na podrobné krevní testy. V některých případech provádíme i vyšetření moči.


Doporučení terapeuta na závěr sezení

Doporučení zahrnuje individuální stanovení plánu: individuální strava, denní režim, a to včetně předepsání vhodných bylin a případně procedur. Obsahuje i vhodné cviky, dechové cvičení, příp. půst v některé dny či detoxikační režim s masážemi, saunou atd.

Délka terapie

Počet sezení

To závisí na onemocnění či prevenci, průměrně však 6-8 sezení v intervalu po 3-6 měsících.

Délka terapie

Průměrně trvá 1-3 roky.

Tradiční použití

Terapie je individuálně zaměřena a vyžaduje aktivní přístup pacienta. Výběr léčby závisí na konstituci člověka, na typu momentální nerovnováhy tří energií a na ročním období. Hlavním zaměřením je léčba chronických nemocí. Ájurvédou (jak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti) můžeme léčit a vyléčit většinu chronických zdravotních obtíží, alergie, chronickou únavu, vředy, zažívací potíže, nespavost, deprese, kožní nemoci, cukrovku, vysoký krevní tlak, nadváhu, migrény. Také duševní a nervová onemocnění lze Ájurvédou vhodně ovlivnit.

Hodnocení uživatelů

Metoda mi pomohla (0) Metoda mi nepomohla (2)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika