Zpět na přehled produktů

Lutein

Původ

Jedná se o barvivo náležející mezi karotenoidy (xantofyly), což jsou přírodní pigmenty, které jsou důležité pro fotosyntézu rostlin (2,9). Lutein se typicky vyskytuje společně se svým steroizomerem zeaxantinem. Oba společně s meso-zeaxantinem jsou nejčastěji se vyskytujícími karotenoidy v  sítnici lidského oka – konkrétně v oblasti macula lutea (žlutá skvrna), což je místo největší citlivosti oka. Lutein a zeaxantin jsou obsaženy též v čočce lidského oka (1,9).

Farmakologický účinek

Lutein působí jako filtr modrého světla (vlnová délka 390-540 nm), chrání sítnici před poškozením světlem. Dále působí jako antioxidant, přičemž vychytává volné kyslíkové radikály, a tak zabraňuje poškození lipidů/tuků v membránách např. fotoreceptorů (1, 5, 9). V séru tvoří lutein 11 % karotenoidů a v tukové tkáni tvoří 20 % ze všech karotenoidů. Vyšší příjem luteinu zvyšuje obsah luteinu v séru a hustotu makulárního pigmentu. Potraviny obsahující hodně luteinu jsou brokolice, špenát, kapusta. Lutein v doplňcích stravy v dávce 6 mg/den se do krevního oběhu dostává ve stejném rozsahu jako lutein obsažený ve špenátu (1). Nejlépe se lutein vstřebává ze žloutku vajec, přičemž víc luteinu obsahují vejce slepic ve volném výběhu. Vstřebání luteinu závisí na obsahu tuku v potravě. Vláknina naopak lutein a tuky z potravy vychytává, a tím snižuje vstřebání luteinu do krevního oběhu. Kuřáci mají nižší plazmatické koncentrace luteinu a menší hustotu makulárního pigmentu (9).

Tradiční použití

Prevence a léčba věkem podmíněné makulární degenerace, katarakty (šedý zákal), retinitis pigmentosa (onemocnění sítnice, charakterizované pigmentovými změnami), rakoviny prsu a tlustého střeva (1).

Hodnocení uživatelů

Produkt mi pomohl (0) Produkt mi nepomohl (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika