Zpět na přehled produktů

Echinacea

Synonyma

Třapatka, rudbekie, American Cone Flower, Black Sampson, Black Susans, Brauneria Angustifolia, Brauneria Pallida, Comb Flower, Coneflower, Echinacea Angustifolia, Echinacea Pallida, Echinacea Purpurea, Echinaceawurzel, Échinacée, Échinacée Angustifolia, Échinacée Pallida, Échinacée Pourpre, Échinacée Purpurea, Equinácea, Fleur à Hérisson, Hedgehog, Igelkopfwurzel, Indian Head, Kansas Snakeroot, Narrow-Leaved Purple Cone Flower, Pale Coneflower, Purple Cone Flower, Purpursonnenhutkraut, Purpursonnenhutwurzel, Racine d'echininacea, Red Sunflower, Rock-Up-Hat, Roter Sonnenhut, Rudbeckie Pourpre, Scurvy Root, Snakeroot (58).

Původ

Echinacea neboli českým rodovým jménem třapatka se řadí mezi trvalé byliny. Bližší taxonomické zařazení je uvedeno níže.

Rod echinacea zahrnuje 9 podřízených taxonů – druhů:

druh Echinacea purpurea (L.) Moench –  třapatka nachová

druh Echinacea angustifolia DC. – třapatka úzkolistá

druh Echinacea atrorubens Nutt.

druh Echinacea laevigata (C. L. Boynt. & Beadle) Blake

druh Echinacea pallida (Nutt.) Nutt.

druh Echinacea paradoxa (J. B. S. Norton) Britt.

druh Echinacea sanguinea Nutt.

druh Echinacea simulata R. L. McGregor

druh Echinacea tennesseensis (Beadle) Small (1)

 

Říše Plantae – rostliny » oddělení Magnoliophyta – rostliny krytosemenné » třída Rosopsida – vyšší dvouděložné rostliny » řád Asterales – hvězdnicotvaré »  čeleď Asteraceae – hvězdicovité (1).

Následující botanický popis se vztahuje k nejvíce používáné třapatce nachové. Bylina dosahuje výšky až 1,4 metru. Její drsně chlupatá nebo lysá lodyha vyrůstá z kůlovitého kořene nebo z plazivého oddenku s vláknitými kořínky. Bazální listy jsou řapíkaté, drsně chlupaté, na okraji pilovité, tmavě zelené barvy. Listy se směrem vzhůru zkracují, čepele listů dosahují 10 cm. Květní úbory jsou jednotlivé.  Jazykovité květy mají korunní lístky, které jsou tmavě fialové až světle růžové, případně bílé, umístěné na vyklenutém květním lůžku po celém obvodu. Korunních lístků bývá 8 až 20, někdy i více a bývají svěšeny po celém obvodu. Bylina kvete od července do září (2).

Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, které vyhovuje chudší, kamenitá, dobře propustná, mírně kyselá půda a slunné stanoviště. Množí se semeny, dělením trsů nebo kořenovými řízky (2).

Rostlina pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se rozšířila jako okrasná bylina. Tato bylina je velmi oblíbená a hojně používána pro své léčivé vlastnosti, které jí jsou přisuzovány. Tradičně byla používána indiánskými kmeny a osadníky pro léčbu bakteriálních infekcí. Pro léčebné účely jsou nejčastěji dodnes využívány okvětní lístky a kořen (3).

Identifikace složení extraktu z echinacey v produktech je velmi náročná navzdory dostupnosti metod ke kvantifikaci látek. Produkty jsou často označovány jako standardizované, ale skutečný obsah se liší od uváděných hodnot. Některé produkty mohou být kontaminovány selenem, arsenem a olovem (4).

Farmakologický účinek

Echinacea zvyšuje fagocytózu a zvyšuje aktivitu lymfocytů (5), díky uvolňování tumor nekrotizujícího faktoru (TNF), interleukinu-1 (IL-1) a interferonu. Uvolněné složky se podílejí na stimulaci této nespecifické imunitní odpovědi. Některé složky patří mezi vysoce molekulární polysacharidy, jako je například heteroxylan a arabinogalaktan, jsou zde i zástupci s nižší molekulovou hmotností, včetně alkylamidů a konjugátů s kyselinou kávovou a skořicovou, dále kyselina cichoriová a echineakosidy. Heteroxylan aktivuje fagocytózu a arabinogalaktan aktivuje makrofágy k produkci cytokinů TNF, IL-1 a interferon beta-2 (6). Makrofágy, které jsou aktivované arabinogalaktanem, jsou cytotoxické vůči nádorovým buňkám a mikroorganismům. Kyselina cichoriová a echineakosidy hrají synergickou roli při zvyšování fagocytózy. Polysacharidy mají mírné účinky na B-lymfocyty, ale žádný zjevný účinek na aktivitu T-lymfocytů.

Popsané výsledky ukázaly, že některé Echinacea extrakty evidentně obsahují sloučeniny, nebo kombinace látek, s možností interakce konkrétně s virovými a mikrobiálními cíli (7, 8). Kromě toho mohou tyto extrakty ovlivňovat různé signální dráhy epiteliálních buněk a inhibují sekreci cytokinů  – chemokinů a dalších zánětlivých mediátorů. (9,10). Je možné, že celkové příznivé účinky jsou způsobeny určitou kombinaci látek působících synergicky (11, 12, 13).

Hodnocení uživatelů

Produkt mi pomohl (0) Produkt mi nepomohl (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika