Zpět na přehled metod

Bachova květová terapie

Charakteristika

Bachova květová terapie se neorientuje na tělesné symptomy, ale výhradně na disharmonii duševních stavů. Dr. Bach zastával filosofii, že zdravá mysl přináší zdravé tělo, a tím ukázal na spojitost mezi mentálním a fyzickým zdravím. Bachovy květové esence slouží k léčbě obecných lidských charakterových slabostí, ne duševních nemocí. Tím, že pomáhají v člověku nastolit ztracenou duševní vyrovnanost, umožňují zabránit dalšímu rozšiřování nemoci nebo napomáhají jejímu vyléčení.

Mechanizmus účinku

Bachovy esence pomáhají na emoční úrovni nastolit harmonii a řád, ze kterého se pak rodí uzdravení. Pokud se člověk nachází na fyzické a duševní úrovni v harmonii, jeho životní síla je nenarušená. Člověk je zdravý, protože v něm vládne pořádek – řád. Pokud však jedna z těchto rovin v pořádku není, nejsme v souladu a životní síla je narušena, projeví se to na hmotné úrovni jako chaos, nepořádek a v konečném důsledku jako nemoc. Zdraví, a tedy nejenom to fyzické, ale opravdová životní síla, je projevem vnitřního a vnějšího řádu. Jakmile se od tohoto řádu odkloníme, naruší se vibrace a kvalita naší životní síly. Ve svých lékařských výzkumech Dr. Edward Bach dospěl k poznání, že nemoc je zhmotněním našeho mentálního postoje. Je výsledkem konfliktu mezi naším duchovním a tělesným bytím.

Historie

Bachova květová terapie je dílem anglického lékaře, bakteriologa a homeopata Dr. Edwarda Bacha (1836-1936), kterého právem můžeme označit za objevitele květových esencí. Byl prvním, který zjistil, že v rostlinách se skrývají vibrace, které odpovídají vibracím lidské duše, pocitům a emocím a které správným výběrem a použitím mohou pomoci nastolit v člověku ztracenou harmonii a vyrovnanost. Dr. Bach byl uznávaným lékařem v Londýně, zabýval se nejenom klasickou medicínou, ale především ho zajímal vztah mezi nemocí člověka a jeho duší. Hledal jednoduché způsoby, kterými by bylo možné lidské nemoci léčit. Za své lékařské praxe zjistil, že povaha nemoci úzce souvisí s duší člověka. Cílem Dr. Bacha bylo najít pro lidi jednoduchou a účinnou metodu, která jim pomůže zbavit se neduhů a nemocí. To se mu pomocí jeho květových esencí podařilo. Bachovy květové esence za posledních sto let doslova dobyly svět. Jejich jednoduchost, dostupnost a účinnost fascinuje miliony lidí na celé zeměkouli.

Průběh terapie

Popis sezení

Sezení probíhá formou rozhovoru, terapeut klade otázky k aktuální životní situaci klienta, délka: 60 - 90 min.

Vstupní sezení

Seznámení se s aktuální situací klienta - jeho reakce a emoce.

Kontrolní sezení

Po zhruba třech týdnech – sledování změn v postojích a v konání klienta, posun v jeho emoční oblasti.

Na jaké otázky se obvykle terapeut během sezení ptá?

Hlavně na emoce – základní otázka je, jak se klient v aktuální situaci, kterou prožívá, cítí, co prožívá, co ho těší a čemu by se rád otevřel.

Jak obvykle terapeut s klientem pracuje během sezení?

Vede rozhovor a pokládá otázky.

Co terapeut obvykle na konci sezení doporučí?

Pravidelné užívání esencí, popřípadě relaxace, meditace, vizualizace, sledování svých pocitů a postojů.

Délka terapie

Počet sezení

Klient určuje sám, podle svého emočního stavu, kolik sezení chce absolvovat.

Délka terapie

Opět si klient určuje sám. Předností Bachovy terapie je, že klient rozhoduje o sobě - do jaké hloubky se chce léčit, jak často potřebuje konzultace, jak často chce užívat esence. Jeho svobodné rozhodnutí je terapeutem naprosto respektováno.

Tradiční použití

Bachova květová terapie neléčí konkrétní nemoci, nýbrž pomáhá harmonizovat emoční a psychickou úroveň klienta. Působí tak přes emoce nepřímo na fyzické tělo. Pokud se klient cítí emočně, duševně vyrovnaně, je schopen jinak nahlížet i na svou případnou nemoc a v případě nemoci je schopen aktivně spolupracovat s lékařem či terapeutem na svém uzdravení. Projevuje zájem a sílu o své uzdravení. Esence pomáhají udržovat v klientovi i ve stavech skutečné nemoci naději, harmonii a vnitřní klid a mír.

Hodnocení uživatelů

Metoda mi pomohla (0) Metoda mi nepomohla (1)

Sdílet tento článek na

© 2013 - 2024 Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, Česká republika